Siğil Bakımı

Derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human Papiloma Virüs HPV olarak bilinen virüsün sebep olduğu enfeksiyondur. Siğillerin şekilleri ve bulunduğu bölgeye göre değişimler gösterir, derinin rengi ile aynı renkte olup kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.

SİĞİLLER NASIL BULAŞIR?

Siğiller kişiden kişiye direk temasla bulaşır. Nadiren endirekt yollarla da bulaşabilir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen görülmezler, vücuda virüs yerleşerek kuluçka dönemini tamamlar. Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür. Fakat etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektir. Buluşma yolu cinsel temastır.

Siğillerin direk bulaşma yolları;

ortak kullanılan havlu,
bornoz,
terlik
havuz,
hamam
kaplıcalar riskli olabilir.

Siğil virüslerinin (HPV) 100 farklı çeşidi ( HPV 1, HPV 2) vardır. Bunlardan yaklaşık 10 tanesi özellikle genital bölgeye yerleşmeye eğilim göstererek, çok kolay bulaşır ve tedaviye direnç gösterirler. Bu tarz siğillere yüksek risk grubu siğilleri adı verilir. Bunların içinde HPV 16 en azgın olan siğil virüs çeşididir ve rahim ağzı kanserlerinde doku içinde rastlanır.

Siğiller her bünyeye giremez; girse bile üreyemez. Siğil enfeksiyonu deri bütünlüğünün bozulması (tırnak yiyen, tırnak kenarlarını koparan kişiler), bağışıklık sisteminin bozulması sonucu yani kansızlık, kanser hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar, alerjik bünyeye sahip olanlar da kolaylıkla bünyeye girer ve ürerler. Çok stresli yaşayanlar, çık sıkı diyet yapanlar, düzensiz ve dengesiz beslenenler, aşırı çalışma ve yorgunluk hallerinde siğillerin bulaşma riski yüksektir.

SİĞİL TEDAVİSİ

Çocuklarda siğillerin çok büyük bir kısmı tedavi edilmeksizin zaman içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak kendiliğinden kaybolmanın kimlerde olacağı bilinmediğinden, diğer kişi ve bölgelere yayılmasını önlemek için tedavi gerekir. Erişkinlerde ise kendiliğinden kaybolma, çocuklarda olduğu gibi kısa zamanda gelişmez. Özellikle yüksek risk grubuna dâhil olan HPV tiplerin fonksiyonları tedaviye cevap vermeyip ya da direnip tekrarlayabilirler. Bu tip siğiller uzun süre tedavi edilmeksizin kalırlarsa bulundukları bölgede kanserleşme riski taşırlar. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Siğilleri tedavi etmek için 100 ‘ün üzerinde seçeneğimiz vardır. Ancak tedavi hastanın yaşı, siğilin tipi, yerleştiği bölge ve maddi imkânlara göre değişir. Bir diğer sınıflandırma ise tedavinin hasta , uzaman veya hekim tarafından uygulama yöntemine göre belirlenir.

 

Hizmetlerimiz
Sosyal Medya
İletişim Bilgileri (Harita)
Telefon
0266 244 44 43 - 0539 315 08 70
E-Mail
pdl.nidafindik@gmail.com
Adres
Gaziosmanpaşa Mh. 209. Sk. No: 41/3 Aybey Apt. Kat:2 (Atatürk Şehir Hastanesi Karşısı) Altıeylül / BALIKESİR
© 2019 Balıkesir Ayak Sağlığı - Tüm Hakları Saklıdır.

Web Tasarım & Kodlama