Nasır Bakımı

Clavus yada eski Yunanca’dan kalma Heloma adı ile bilinir. Genelde uzun süreli travma,sürekli basınç, sürtme gibi tahriş edici sebepler, ayakkabı, eldivensiz elle çalışma,ayak basma bozuklukları, ayak kemiklerinde çarpıklık olanlar, hasarlı ter bezi hastaları, vücudunda yara veya siğil izi olanlar normal insanlara göre daha fazla risk altındadır. Ayrıca, şeker hastalarında ve ayaklarında zayıf kan akışı olan hastalar da nasırdan kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir, vb. nedenlerle oluşur.
Derinin alt tabakalarında boynuzsu tabakanın başlaması ve orada sert keratin maddesinin oluşmasından kaynaklanır.

Derinin hemen altında kemik dokusu bulunuyorsa Nasırın içindeki sert ”çekirdek” kemik üzerindeki zara baskı yaparak,kemiği tahriş edip ciddi derecede ağrıya sebebiyet verebilir. (Özellikle parmaklarda ve eklem deformeleri olan yerlerde.)

 

Nasırın oluşmasında başlıca sebepler

  • Ayağa uymayan sıkı ayakkabılar
  • Yüksek topuklu ayakkabılar
  • Basma bozuklukları
  • Çekiç parmak, pençe parmak gibi ayak parmaklarındaki deformasyonlar
  • Dışarıda yalın ayak yürümek
  • Ayakta düztabanlık veya yüksek kavis gibi ortopedik problemler
  • Ayağın fazla kemikli olması

Var olan nasırların yok edilmesi ve tekrar oluşumunun engellenmesi için esas önemli olan nasırın tek seferde tamamen ortadan kaldırılmayacağının bilinmesidir. Tek sefer de nasırı ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler, nasırın tekrar etmesine ve daha fazla deri kalınlaşmasına sebep olabilirler. En doğru tedavi yöntemi doğru aralıklar ile gerçekleştirilecek temizleme işlemi ile olur.

Nasır tedavisinde ilk olarak nasır oluşumuna sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılır. Ardından nasırın oluştuğu bölgeye göre oluşum nedeni belirlenir. Nasırlı bölge freze uçlu özel makineler yardımıyla temizlenir. Nasırın kendini tekrarlamaması için destek aparatları veya kişiye özel tabanlıklar verilir. Bu işlem sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem birkaç seanstan oluşabilir ve seans sayısı nasırın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genellikle ağrı ilk seansın ardından tamamen ya da büyük ölçüde ortadan kalkar ve hastalar hemen ardından günlük hayata geri dönebilirler.

 

Nasır tanısı nasıl konulur?

Nasır ilk olarak deri de hafif sararmış renk değişimi ile göze çarpar. Kalın ve pürüzlü cilt, sert çıkıntılar ve ağrı nasır belirtilerden bazılarıdır.. eğer tedavi edilmezse veya nasır oluşumu engellenmemişse ağrılı şekilde kişiye kendini fark ettirir. Bu belirtiler ayakta veya yürürken büyük rahatsızlığa neden olabilir .

Nasır tanısı dermatologlar yada podologlar tarafından elle muayene ile teşhis edilir.

 

Nasır bulaşıcı mıdır?

Nasır bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Nasırın tedavisi nedir?

Öncelikle nasıra sebep veren faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Dermatologlar tarafından muayene edildikten sonra podologların kullandığı özel freeze veya bisturi ucu ile nasır alınır. Nasır tedavisi için gerekirse ilaçlar ve losyonlar kullanılabilir. Nasır alınır alınmaz ağrı ortadan kalkar. Nasırın alınası kesin sonuç değildir, önemli olan nasırın neden oluştuğunu tespit etmek ve nasır oluşma sebeplerini ortadan kaldırmaktır.

 

Nasır kalıcı mıdır?

Tedavi edilebilir nedenlere bağlı nasır geliştiği için genelde nasır uygun tedavi ile tam düzelir ve geçicidir. Ancak bazı durumlarda nasır kronikleşebilir yada tekrarlayabilir.

 

Nasırdan nasıl korunabilirim?

Uzun süreli travma, çok kullanma, ayakkabı, eldivensiz elle çalışma,ortopedik ayakkabı vb. nedenlerden uzak durulmalıdır.

 

Hizmetlerimiz
Sosyal Medya
İletişim Bilgileri (Harita)
Telefon
0266 244 44 43 - 0539 315 08 70
E-Mail
pdl.nidafindik@gmail.com
Adres
Gaziosmanpaşa Mh. 209. Sk. No: 41/3 Aybey Apt. Kat:2 (Atatürk Şehir Hastanesi Karşısı) Altıeylül / BALIKESİR
© 2019 Balıkesir Ayak Sağlığı - Tüm Hakları Saklıdır.

Web Tasarım & Kodlama